• herkesin hayatı berbattır

  1.
  Yeter ki dogru yerden bakmasini bil.

  Bir vasfiye teyze* atasözüdür.
  1 ... lisa garcia
 • egede geçen yaz dizileri

  1.
  Koyde gecen dizilerdir. Yersen tabi. Ya bunlar nasil koyler, nasil koyluler kardesim? Kosk yerine koy koymuslar, cumlelerin sonuna gari eklemisler koy dizisi olmus. Hastriniz allasen..
  ... lisa garcia
 • elimination communication

  1.
  bunun malesef türkçe bir karşılığı yok ancak yine de varlığını öğrendiğimde benim ufkumu açmış bir durum olarak yazmak istedim.

  özetle şu demek: yeni doğmuş bir bebeğin tuvalet ihtiyacı hissettiğinde sergilediği davranışları algılayıp onu tuvalete götürmek.

  şaka gibi ya.. insan ilk duyduğunda olur mu lan öyle şey diyor ama bu yöntemle 2 3 aylık bebeğine bez kullanmadan yaşayan anneler var. zaten biraz araştırdığınızda görüyorsunuz ki uzun yıllardır dünyanın her yerinde afrikasından çinine, rusyasından amerikasına kadar kullanılan geleneksel bir yöntem imiş bu. hatta türkiyede de ninelerinden bu yöntemi dinleyen pek çok insan varmış. zaten düşündüğünüzde modern bebek bezi 50 yıldır üretiliyor denebilir. peki onca anne günde dört kere sıçan bebeğinin boklu bezlerini yıkarken heba mı oluyordu bunca yıl? bi kere bağlayıp haftada bir mi değiştiriyor mesela afrikalı bir anne? hayır.

  biz ne yapıyormuşuz bebeklerimize biliyor musunuz? bebek kendince ben tuvalete gitmeliyim dediğinde anlamayıp önce beze sıçmayı öğretiyormuşuz, sonra da aa çok ayıp beze sıçılır mı sen artık büyüdün deyip unuttuğu bu işi tekrar öğretiyoruz. zaten pek çok anne bebeği tuvaletini yaparken fark eder. der ki "bak köşeye gitti tuvaletini yapıyor." çocuğu neden bokun içinde oturtuyormuşuz insan cidden anlamıyor.

  pişik oluyor, gaz oluyor, kabızlık oluyor diyorlar. bu yöntemi kullanan annelerin çoğu bebeklerinin gaz ve pişik şikayeti olmadığını söylüyorlar. gece tuvalete kalkıp sonra mışıl mışıl uyuyan bir bebek düşünün. götürmediğinizde bebek de üstüne yapmak istemiyor ve kendisini sıkıyor. siz de diyorsunuz ki bu çocuğun ne derdi var da gece üçte çıldırmış gibi ağlıyor?

  biraz da yöntemden bahsedeyim; ben bir anne değilim. başkalarının anlattığı kadar anlatacağım o yüzden. ilerde de mutlaka kendi bebeğim olursa denemek isterim. doğumdan itibaren bebeği izlemek gerekiyormuş. kimi bebek ıkınıp sıkılırmış, kimi başını geri atarmış, kimi kıpır kıpırken donup kalırmış. bebeğin tuvaletim geldi deme tarzını anlamak gerekiyormuş önce. sonra bunu tespit ettiğimizde bebeği soyuyoruz. tıpkı bizim gibi, kucağımızda sırtını göğsümüze yaslayıp bacaklarını kendine çekiyoruz. cenin pozisyonu gibi. aslında alaturka tuvalet pozisyonu gibi. yaparken de çiş için ve kaka için bir ses öğretiyoruz bebeğe çişini yaparken ssssss diyor çoğu. ya da afrikada hafifçe ıslık çalmak kullanılıyormuş. kaka için de ka ka ka ka tatatata falan demek yetiyormuş. bi yerden sonra çocuğu hazırlayıp ssssss dediğinizde çişini, tatatata dediğinizde kakasını yapıyor.

  olay aslında iletişim olayı.
  -anne çişim geldi. (ıkınma sıkılma ağlama)
  + hazırsın yap.. (ssss tatatatata)

  sonrasında ılık suyla yıkayıp giydiriliyor. gaz yok, pişik yok. sonradan büyüdüğünde tuvalete tekrar alışırken etraftan çiş kaka temizlemek yok. bebeğin dilini çözdüğünüzde eminim bebek ile bağ da kuvvetlenecektir diye düşünüyorum.

  bu kısım da benim kendi görüşüm;
  ben evrim fikrini mantıklı buluyorum ve bir çeşit memeli hayvan olduğumuzu düşünüyorum. ki öyleyiz bilimsel olarak da. neyse.. çoğu memeli doğurduğunda yavruları ayağa kalkıp yürüyebilir. hayatta kalması için yürüyebilecek kadar büyüyene kadar annesinin içinde kalması gerekir. ama bizler dört ayak üzerinden ayağa kalktık ve pelvis yapımız yürüyebilecek kadar kalmak için dar olmaya başladı. bu yüzden henüz yürüyemiyorken, konuşamıyorken bebeklerimiz doğmaya başladılar. hiçbir hayvan yavrusu hasta değilse yere oturup sıçıp üzerine pislik bulaştırmaz. hatta kendine bulaştırmaktan sakınır. ayağını kaldırır, çömelir, hatta yaptıktan sonra üzerini kapatır. bizim bebeklerimiz de bu içgüdü ile doğuyor ama malesef yürüyemedikleri için ve biz onları anlamadığımız için bokun içinde biz fark edene kadar yatmak zorunda kalıyorlar.

  ben çok etkilendim bu yöntemden. ilerde kesinlikle deneyeceğim fırsatım olursa. güzide sözlüğümde bir bilgi kırıntısı bırakayım dedim. youtube da bu başlıkla türkçe de çok video var. izlemenizi öneririm mutlaka.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2166815/+
  2 ... lisa garcia
 • ikizler burcunun mükemmel olması

  1.
  mükemmel olması çünkü doğuştan gelgitli, kafası güzel olması. daha küçükken bile bipolar gibi davranması ailesinin bile "o öyledir.." diyerek olduğu gibi kabullenilmesini sağlar.

  ağlarken birden durup acaba ağlarken de güzel miyim diye gidip aynaya bakan kadınların çoğu ikizler burcudur.

  çok okurdum eskiden. ikizler burcunun hastalıkları bile genelde kafasıyla ilgili olurmuş. psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları sık olurmuş. amann kız erkek fark etmez sağlıklı olsunlar da yine de. buna paralel kafalarını da çok güzel kullanırlar. zeki ve sorun çözen insanlardır. işlerini iyi yaparlar.

  sonra çok yönlü oluruz genelde. ikizler burcu insanlarının genelde en az bir hobisi vardır. hayalperest ve sanata eğilimli olması da bu durumu kolaylaştırır. içindekini hiç tutmadan çat çat söylemesi nedeniyle dengesiz bulunması aslında dürüstlüktendir. ikizler burcu içinde biriktirmez, bir işi beğenmediyse direkt "senin yaptığın işi s..m" der geçer. içine atıp kurup durmaz.

  etrafınızdaki organizasyon yapan tiplerin çoğu ikizler burcudur.

  işte böyle mükemmelizdir bu burcun insanları olarak. astrolojiye inanmayanlara da kafam girsin. *
  4 -2 ... lisa garcia
 • fatherhood

  1.
  (bkz: bir eksik)

  2021 yapımı şu sıralar çok meşhur olduğu iddia edilen dram/komedi türü bir netflix filmi. 1 sa 49 dk sürüyor. başrolde kevin hart var. imdb puanı 6.7 imiş.

  öyle izledim de hayatım değişti, hacı acayip etkilendim denilebilecek bir film değil. öyle ahım şahım bir dram da değil. gülseren budayıcıoğlu dizlerinden sonra baya soft hatta. şöyle bir film çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan bir baba var. dram kızmı tek başına olması. ve bu işi gayet güzel yapıyor ama çok da büyük şanssızlıklarla karşılaşmıyor.

  vakit geçirmek için izlenebilir. imdb puanı da yerinde olmuş bence.
  ... lisa garcia
 • hayatımda ilk defa birinden bu kadar hoşlandım

  1.
  bir yaz dizisi ve kazanova klasiği.
  he anam he gelmişin 35 yaşına, 7 sevgili eskitmişsin, aaa o da nee?? ilk defa bu kadar hoşlandın.. ya bi sittirip gidiniz lütfen.
  4 -2 ... lisa garcia
 • beni yu

  1.
  çorumlu ve kirli bir arabanın sahibine beni yıka seslenişi.

  bir arabanın arkasında gördüm bunu gerçekten.
  1 ... lisa garcia
 • elini sallasan dertliye çarpması

  1.
  Kime selam versen bi dunya dert anlatmasi durumudur. Herkesin kendine gore derdi var zaten, bi de insanlari neden kendilerinizinkiyle boguyorsunuz ya? Herkes mi issiz adam kardes, herkes mi yikik? Gecen bi ablayla konustum, zor yasayip kendi yuvasini kurmus mis gibi. Surda aylardir rastladigim en dik duran insan o.

  Herkes bi triplerde, hayat bi onlara zor ya. Bi de ask acisi cekenler var. Oyk..

  Su "mal" kismini es gecerek soruyorum, nerede bu sadece alnini sogutanlar? Hepiniz mi huzunlusunuz ya?

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2161767/+
  1 -1 ... lisa garcia
 • genç werther ile dertleşmek

  1.
  efkarlı bir anda bir şişe vişne suyu açılarak yapılacak aktivitedir.
  kafalar güzel olduktan sonra dersiniz ki "olummm borsada battım diyom, sen bana lotte de lotte diyon. doğulu mu olum bu kız lorke lorke der gibi.. değilse kaçıralım sen de kurtul ben de.." dersiniz.
  -1 ... lisa garcia
 • erkeklerin icatları biz yaptık savunması

  1.
  Her boka yaptiklari savunmadir efendim. Adam sirf cuku var diye kendini teslayla einsteinla alexander graham bell ile denk goruyor.

  Siz ne yaptiniz kardes bireysel olarak? Sen dukkanda oturan her firsatta sozluge giren esnaf, isini yapmak yerine sozlukle oynayan memursun ya.. sanarsin kendi icat etmis ne var ne yok.
  6 -13 ... lisa garcia
 • erkekleri ciddiye almakta zorlanmak

  1.
  Etrafinda kadinlar olmasa dus bile almayacak, en degerli varligi penisi olan ama ona da hukmedemeyen bir varligi ciddiye alamiyorum.

  Ay bi de cins cins bunlar; testesteronu cok kacmis efelenenler mi ararsin, vay anam sevisemedim diye sozluklerde aglayanlar mi ararsin, hayatinda bi bok beceremeyip sucu atacak yer arayan mi ararsin. Bi degisikler, anlayamiyorum.

  Edit: aa bizzat bulundunuz mu icat edilirken? Bi de bu cins var iste. Icat edeni de ana dogurdu. Git dalda vitamin ol o zaman. Siz ne icat ettiniz?
  2 -3 ... lisa garcia
 • doktor koca arayan erkek

  1.
  Tip fakultesi yakinlarinda takilmalidir.
  (bkz: love wins)
  1 ... lisa garcia
 • cumhurbaşkanı özel yayını

  1.
  baslamistir. bakalim neler anlatilacak? pandemi ile basladilar.
  3 -1 ... lisa garcia
 • kurabiye kavanozu

  1.
  Evi sicak yapan detaylardan biridir. Pastane kurabiyesi yakismaz bu kavanoza, ev kurabiyesi olmasi gerekir. Ac ac eve gelince saldirmalik kavanozdur.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2155236/+
  3 ... lisa garcia
 • evden calismanin bir an once bitmesi gerekliligi

  1.
  bence aynen bu sekilde devam etmeli. gereksiz yere bi dunya insan bi dunya yol gidiyor her gun. gereksiz yere sacma sapan sagliksiz yemeklere maruz kaliyor. kisisel alanlari olmuyor ve stres durumu arttikca artiyor.

  cagri merkezi calisani telefon calacak diye neden dort duvar arasina hapsolsun ki? halledebiliyorsa dag basinda bile yapsin isini.
  2 -1 ... lisa garcia
 • eski dönemde nüfus memuru olmak

  1.
  bir cok insana kafaya gore isim ve soy isim yazmaktir. bence oldukca eglencelidir.

  anneannemin ismi gulsen dir normalde. herkes ona gulsen der. bir gun nufus cuzdaninda fatma gorunce sok oldum haliyle. nufus memuru gulsen diye isim mi olur demis ve fatma yazmis. cok komik geliyor bu durum bana. nasil bi diyalog gecmis olabilir ki? ne soyisimler var daha. yani sirf nufus memuru istiyor diye soyadiniz zopcik falan olabilirmis eskiden.
  1 ... lisa garcia
 • artık komedi dizileri yapılmaması

  1.
  Heryeri kasvet burumus arkadas, her dizide bir kavga bir dram. Silahlar cekilir evler basilir, millet psikiyatrik hastaliklarla bogusur, entrika entrika entrika.. sabah programlarinda bile cinayet cozuyorlar. Eskiden derya baykal orgu orerdi, kek borek falan yaparlardi.

  Nerde avrupa yakasi?
  En son babalar duyar, cennet mahallesi, yalan dunya, yahsi cazibe.. ulan artik akasya duragi bile donmuyor.

  Ama bence diziler de toplumun degisimini yansitiyor. Gecen avrupa yakasi izliyordum "abi ekonomik kriz var, dolar 1.70 ytl olacakmis." Diyorlardi.

  Pandemi kasveti de olabilir. Millet gulemiyor ki artik. Ama aksine bu zamanlarda komedi dizilerinin artmasi gerekmez miydi?
  4 ... lisa garcia
 • yazarların yaptığı cimrilikler

  1.
  Cok cimrilik sayilmaz aslinda. Israf onlemek diyelim. Yaptiginiz hayat kalitenizi dusuruyorsa cimrilik boyutuna gecer. Mesela sahsen dolapta bi seylerin curumesinden bozulmasindan hic hoslanmam. 10 tane tisort alip 10 ay sonra 10 tane yer bezim olacagina iki tane kaliteli alirim gibi seyler.. bi seyi alirken hep gercekten ihtiyacim olup olmadigini dusunurum. O aldigim seyden maximum verim almaliyim. Babamin zipkini var mesela. Yuzme bilmez. Hic de kullanmadi. Bence bu sacma bir davranis. Ya da kati meyve suyu sikacagi var evde. Iki kere kullanildi. Ben surekli kullanacagim pratik seyler alirim genelde.
  2 ... lisa garcia
 • içtiğim içkiye karışamazsın diyen tip

  1.
  dedi ve sigarasini yakti.

  sanki hepimiz cok saglikli yasiyoruz da. soludugumuz hava zehirliyor en basta.
  1 -2 ... lisa garcia
 • akrabalar arası evlatlık verme

  1.
  Pacalarindan erdem akan anadoluda yaygin bir gelenektir. Biraz once onedioda gordum. Bir ciftin cocugu olmaz, diger akrabalarda fazla varsa birini bu cifte verir.

  Tuzluk veriyorlar sanki amk ya.

  Malesef bizim ailemizde de var. Amcam halama 3. Cocugu olan kucuk oglunu vermis. Hatta once buyuk oglunu vermis ama haytalik yapip okuldan kacinca geri vermis halam.

  Urun iadesi de aliyorlar. Mukemmel hizmet.

  Sonra kucuk oglunu vermis halama. Biz hic konusmadik xx abiyle ama bi gun anneme kaldiramiyorum cok zoruma gidiyor. Bi ben mi fazla gelmisim demis. Cok kotu bir psikoloji. Ve benim oyle okuz bir sulalem var ki kimse saklama geregi bile duymadi cocuktan. Daha ufakligindan beri biliyordu. Sonra okul okudu, kiymetli oldu. Bu veren aile pesine dustu. Soyle zor durumdaydik boyle bakamiyorduk vs diye. Biyolojik ailesi ile gorusmuyor su an.

  halam xx abiyi almadan once abim dogmus. Annem bana gebe kalinca da babam anneme "ikiz olursa birini ablama verelim." Demis. Ulan daha dogmadan vazgecmis babam benden. Benim bu bile zoruma gidiyor, o cocuk nasil kaldiriyor durumu? Allah guc versin ona.

  Bu arada annem "ne diyosun be, ikiz de olsa ucuz de olsa evlatlarimin tirnagini vermem kimseye." demis. Aslan annem, vermemis beni.
  1 -1 ... lisa garcia
 • yeni şeyler getiriyorum